کشاورزی

 

همانطور که میدانید با توجه به رشد جمعیت و افزایش تقاضای مواد غذایی ، اهمیت طرح های تولیدی در بخش کشاورزی و بخش های اشتغال زا و مرتبط با آن از اهمیت فراوانی برخوردار است . و در این راستا امکانسنجی و ارزیابی پروژه های کشاورزی در سطوح مختلف در قالب طرح توجیهی بسیار مهم می باشد . و پروژه می بایست از لحاظ بررسی های اقتصادی ، فنی و مالی و …بسیار دقیق و کارشناسانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد و در این مورد جذب سرمایه گذاران و دریافت وام برای توسعه ی طرح های اراضی کشاورزی و ایجاد صنایع تبدیلی در کنار آن از موارد بسیار مهم می باشند .

در یک طرح توجیهی کشاورزی بحث ارزیابی مالی آن از اهمیت فرآوانی برخوردار می باشد و یک تجزیه و تحلیل و کنترل دقیق می تواند به موضوع بهره وری تولیدات کشاورزی کمک شایان توجهی نماید . در این ارزیابی میزان سود دهی و هزینه های یک پروژه مورد توجه قرار می گیرد و با توجه به ارزیابی مالی می توان سرمایه گذار را متقاعد نمود که  این پروژه بر اساس کمترین ریسک مالی و بالاترین سود دهی پایه گذاری شده است .

نکته دیگر در مورد تکنولوژی در صنعت کشاورزی بحث ارزیابی فنی است و در واقع تمامی موارد و تجهیزات لازم جهت اجرای یک ایده در این بخش گنجانده می شود .

بخش دیگری که می بایست به آن توجه دقیق و اساسی نمود بررسی اقتصادی یا همان بررسی بازار می باشد . که یکی از موضوعات مهم برای سودآوری بیشتر در این بخش می باشد ، باید گفت که در گام ابتدایی ، نوع محصول انتخابی برای کشت در اراضی باید با توجه به نیاز بازار و جامعه و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه تعیین گردد .

توجه کنید مواردی که می بایست در طرح توجیهی کشاورزی پیش بینی نمود این چنین است :

1-میزان اعتبار لازم با توجه به نوع محصول و فصل کاری

2-میزان خسارت ناشی از حوادث غیر مترقبه ، همانند خشکسالی ، سیل ، سرما زدگی و …. بر محصولات .

3-میزان اهمیت محصولات تولیدی در صادرات و سودآوری

و به نوعی با توجه به موارد بالا و سایر موارد دیگر نقاط ضعف و قوت صنعت کشاورزی در صنایع تبدیلی در طرح توجیهی کشاورزی مورد بررسی قرار می گیرد . و موارد بصورت علمی بیان و تهیه و تدوین و نگارش می گردند ؛ تا سرمایه گذار نسبت به صحت و سقم آن اطمینان حاصل نماید .

در ضمن از طرح های مطالعات امکانسنجی شده توسط شرکت طرح گستر دنا در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی میتوان به طرح های ذیل اشاره نمود :

۱_طرح مطالعات امکانسنجی تولید و بسته بندی ماکیان
۲_ طرح مطالعات امکانسنجی توسعه سردخانه ۲۵۰ تنی
۳_ طرح مطالعات امکانسنجی گلخانه و سبزی و سیفی جات
۴_ طرح مطالعات امکانسنجی نوسازی و توسعه مرغداری
۵_ طرح مطالعات امکانسنجی احداث و بهره برداری از تولید آرد
۶_ طرح مطالعات امکانسنجی تولید و بسته بندی گوشت
۷_ طرح مطالعات امکانسنجی گلخانه هیدروپونیک
۸_ طرح مطالعات امکانسنجی تولید و بسته بندی حبوبات
۹_ طرح مطالعات امکانسنجی توسعه گاو شیری
۱۰ _ طرح مطالعات امکانسنجی گل و گیاه زینتی گلخانه ای
۱۱_ و ….
ادامه طرح های انجام شده توسط شرکت طرح گستر دنا : 

رزومه شرکت طرح گستر دنا